دلایل استفاده از زبان پایتون

برنامه‌نویسی پایتون

دلایل استفاده از زبان پایتون

جدا از اینکه Google، YouTube، Instagram، Spotify، Reddit، از محبوب ترین سرویسهای نرم افزاری در جهان هستند، چه اشتراکات دیگری در آنها وجود دارد؟

درست است: همه آنها از Python استفاده میکنند.

Python در همه جا حضور دارد. احتمالا حتی متوجه گستردگی آن نشده اید.

اهمیت خلق این زبان توسط گیدو ون روسوم را میتوان به عوامل مختلفی نسبت داد.

بیش از همه اینکه یادگیری Python آسان است، به راحتی میتوان آن را خواند و نوشتن آن ساده میباشد. این باعث افزایش سرعت توسعه و پیشرفت میشود بدون اینکه قابلیت اطمینان یا مقیاس پذیری از بین برود.

به لطف تقاضای زیادی که برای Python وجود دارد، جامعه نیز به خوبی از آن پشتیبانی میکند و روز به روز به محبوبیت آن افزوده می شود.

اما چرا Python میتواند انقدر انتخاب خوبی باشد؟ و Python از کدام حوزه های فناوری یا کسب و کار، بیشترین بهره را میبرد؟

اگر میخواهید در هر یک از زمینهای زیر وارد شوید و قصد دارید از Python در مجموعه فناوری خودتان استفاده کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

چرا از پایتون استفاده کنیم؟

وقتی میخواهید چیزی بسازید، ابتدا باید مطمئن شوید که ابزار مناسبی در اختیار دارید. در بسیاری از موارد، انتخاب ابزار، روی کل کار شما تاثیر میگذارد. 

اگر ابزار اشتباهی انتخاب کنید، هزینه آن را خواهید پرداخت. چه بسا کار شما ممکن است کندتر پیش برود، رقبا از شما پیشی بگیرند، یا نتیجه نهایی شما کمتر از حد انتظار باشد.  

اما وقتی ابزار مناسبی انتخاب کنید، در هر مرحله از کار، قدر آن را خواهید دانست.       

اگر در حال ساخت یک پروژه نرم افزاری برای شرکتتان هستید، ابزار اصلی شما زبان برنامه نویسی شما است.  انتخاب زبان در ابتدای پروژه، در آینده تاثیر زیادی بر روی آن خواهد گذاشت.                         

برای اینکه پروژه نرم افزاری شما به موفقیت برسد، توصیه میکنیم که Python را به عنوان ابزار خود انتخاب کنید. دلایل اصلی را در اینجا آورده ایم.

Python محبوب است و پشتیبانی گسترده ای دارد

Python در مسیر صعودی به سمت خط مقدم محبوب ترین زبانهای برنامه نویسی در جهان است. StackOverflow رشد خارق العاده‌ی Python را به وضوح نشان داده است:

رشد مداوم محبوبیت آن در شاخص TIOBE مشخص است و Coding Dojo پایتون را به عنوان یکی از پرطرفدارترین زبانهای برنامه نویسی ۲۰۱۹ معرفی میکند. 

چگونه میتوان از Python پایتون بهره مند شد؟ شما با استفاده از یک زبان محبوب، شانس خود را برای یافتن راه حل مسائلی که پیش رو دارید، بسیار بالا برده اید. در واقع، اگر مسئله شما یک مسئله‌ی رایج باشد، احتمالاً همین الان در Python یک راه حل آماده برای آن وجود دارد.

جامعهی Python، جامعه‌ای سالم از افراد مشتاقی است که هر روز با رفع اشکالات و باز کردن امکانات جدید تلاش میکنند این زبان را بهبود بخشند. و همانطور که قبلاً گفته شد، بزرگترین شرکتهای جهان نیز از این زبان پشتیبانی جدی میکنند. یکی از آنها گوگل است. آنها دائماً مشغول کار روی راهنماها، آموزشها و منابع دیگر هستند تا از پایتون بیشترین بهره را ببرند. 

نوشتن کد Python آسان است، که همین باعث افزایش سرعت توسعه میشود

Python از طریق طراحی قابل دسترس میباشد و به همین دلیل از نظر سرعت توسعه، به یکی از سریع‌ترین زبانها تبدیل شده است. 

وقتی تیم توسعه شما، با یک محیط کاربر پسند روبرو باشد، قطعا زمان کمتری صرف یافتن ابزار و زمان بیشتری صرف ساخت پروژه خواهد شد. 

علاوه بر این، با وجود فریم ورکها و کتابخانه‌های فراوان، می‌توانید نقطه شروع بسیار مناسبی داشته باشید. این فریم ورکها و کتابخانهه‌ا، زحمت کدنویسی‌های اضافی را از روی دوش شما برمی‌دارند، و باعث سریعتر شدن زمان عرضه به بازار می‌شوند. (محبوبترین وب فریم ورکها و کتابخانههای علمی Python را در بخشهای زیر بررسی کنید.)

اما صبر کنید – آیا Python کند نیست؟ احتمالاً این شایعه را جایی شنیده باشید.

درست است که سرعت اجرای Python در مقایسه با سایر زبانها کندتر است، اما Python همچنان زبان منتخب شرکت‌هایی مانند Google است. چرا؟

چون به ندرت پیش می‌آید که زمان CPU ، عامل محدود کننده باشد.

عامل محدود کننده، وقت کارمندان شما است.

شما باید به فکر بهینه کردن گرانترین منابع خودتان باشید – و ساعات برنامه نویس، ارزان نیستند. بنابراین شما باید از تمام ابزارهای لازم برای کم کردن زمان عرضه به بازار استفاده کنید، حتی اگر منجر به اجرای کندتر شود.

اما به همینجا ختم نمیشود. در جاهایی که عملکرد، واقعاً اهمیت دارد، Python راه حلهای قابل اطمینانی ارائه میدهد تا بتوان سایر زبانهایی که سریعتر هستند  – مثلا Cython – را در کد قرار داد.

خواندن کد Python، مبتنی بر درک است و باعث میشود که حفظ و نگهداری آن، بسیار راحت باشد

سینتکس Python، واضح و مختصر است. این زبان به گونه‌ای طراحی شده است که قابل خواندن و نزدیک به زبان انگلیسی واقعی باشد، و به همین دلیل میتوان آن را به راحتی درک کرد. همچنین Python در مقایسه با زبانهایی مانند C یا Java، به تعداد خطوط کد کمتری برای دستیابی به نتایج نیاز دارد. 

سادگی Python به شما کمک میکند تا کدی را که نوشته‌اید یا کدی را که توسعه دهنده دیگری نوشته است، به راحتی بخوانید. در صورتی که تعداد خطوط کد کمتری وجود داشته باشد، بازبینی کد را میتوان بسیار سریعتر انجام داد، و مثل زبان انگلیسی خوانده میشود. همچنین وقتی کد تغییر میکند، “تلاش” زیادی برای فهمیدن آن نیاز نیست – شما میتوانید خیلی سریع بفهمید که هر تابع قرار است چه کاری انجام دهد. 

وقتی کدی را راحت‌تر درک کنید، میزان کار مورد نیاز برای حفظ و گسترش پایگاه کد (code base) شما کاهش پیدا خواهد کرد.

Python، مقیاس پذیری معتبری در اختیار شما قرار میدهد

هیچ کس واقعاً نمیتواند پیش بینی کند که چه زمانی شمارههای کاربری شما به طور ناگهانی زیاد خواهند شد و مقیاس پذیری به یک اولویت تبدیل میشود. به همین دلیل بهتر است از زبانی استفاده کنید که مقیاس عالی داشته باشد و همانطور که در بالا ذکر شد، حفظ آن هم آسان باشد. برخی از نام آورترین پروژهها در سراسر وب – YouTube ، Reddit ، EVE Online – همه از Python استفاده میکنند تا به شکل قابل اطمینانی به کاربران خود خدمات دهند.

نکات نهایی

پس چرا پایتون؟ دلایل اندکی وجود دارد:

  • شما کد خودتان را سریعتر می‌نویسید و در نتیجه، این باعث بهینه سازی منابع توسعه دهنده میشود.
  • شما به تعداد زیادی کتابخانه و فریم ورک اختصاصی Python دسترسی خواهید داشت، بنابراین مجبور نیستید همه چیز را از ابتدا بسازید.
  • کد خود را با استفاده از یک زبان ساده و واضح، راحتتر بررسی خواهید کرد.
  • و خیلی چیزهای دیگر!

اگر واقعاً میخواهید زبانی برای انجام همه این کارها پیدا کنید، انتخاب شما واضح است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *