قواعدی برای انسان بودن

valentin-antonucci-person-holding-compass-841286
معنوی

قواعدی برای انسان بودن

زندگی، توالی درس‌هایی است که برای درک آنها، باید با آنها زندگی کرد.

هلن کلر
 1. به شما یک جسم داده می‌شود. چه عاشق آن باشید و چه از آن متنفر باشید، این جسم متعلق به شماست، پس آن را بپذیرید. چیزی که درون این جسم است، اهمیت دارد.
 2. به شما درس‌هایی ارائه می‌شود. زندگی، نوعی تجربه‌ی یادگیری مداوم است که هر روز فرصت‌هایی برای یادگیری بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهد. این درس‌ها مختص شماست و یادگیری آنها، «کلید کشف و تحقق معنا و ارتباط زندگی شما تلقی می‌شود».
 3. هیچ اشتباهی وجود ندارد، فقط درس می‌گیریم. پیشرفت شما به سمت خرد، نوعی فرایند آزمایش، یعنی آزمون و خطا است، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که برنامه ریزی‌ها همیشه مطابق با خواست ما پیش بروند.
  • دلسوزی را می‌توان درمانی برای قضاوت سخت – در مورد خود و دیگران – دانست. بخشش، نه تنها یک ویژگی الهی است، بلکه “اقدامی برای پاک کردن یک بدهی عاطفی” محسوب می‌شود. رفتار اخلاقی، همراه با صداقت و شوخ طبعی – خصوصاً اینکه می‌توانیم به خودمان و بدبختی‌هایمان بخندیم – پایه و اساس این دیدگاه است که “اشتباهات” صرفاً درس‌هایی هستند که باید یاد بگیریم.
 4. درس تا زمانی تکرار می‌شود که آن را یاد بگیریم. درسها تکرار می‌شوند تا زمانی که آموخته شوند. چیزی که شما به شکل مشکلات و چالش‌ها، ناراحتی‌ و ناامیدی می‌بینید، صرفاً درس‌های بیشتر هستند – آنها تکرار می‌شوند تا زمانی که آنها را به همین ترتیب ببینید و از آنها بیاموزید.
  • لازمه اجرای این قانون، آگاهی و توانایی‌ برای تغییر است.
  • همچنین لازم است بپذیرید که شما قربانی سرنوشت یا شرایط نیستید – “رابطه علت و معلول” باید تصدیق شود. یعنی: اتفاقاتی که برای شما م‌افتد، نتیجه‌ی حال شما و کارهایی است که انجام می‌دهید. اگر بقیه را مقصر بدبختی‌های خودتان می‌دانید، یعنی می‌خواهید از واقعیت فرار و آن را انکار کنید. خود شما مسئول خودتان و اتفاقاتی هستید که برای شما می‌افتد.
  • صبر لازم است – تغییر یک شبه اتفاق نمی‌افتد، بنابراین باید زمان بدهید تا تغییر اتفاق بیفتد.
 5. یادگیری تمام نمی‌شود. مادامی که شما زنده هستید، همیشه باید درس یاد بگیرید. باید در برابر “ریتم زندگی” تسلیم شوید، و با آن مبارزه نکنید.
  • متعهد به فرایند یادگیری و تغییر مداوم باشید – باید به اندازه کافی فروتن باشید و همیشه نقاط ضعف خودتان را تصدیق کنید و به اندازه کافی انعطاف پذیر باشید تا بتوانید از عادت‌ها فاصله بگیرید، چون سختی و عدم انعطاف پذیری، آزادی عمل در مقابل امکانات جدید را از شما سلب می‌کند.
 6. هیچ “جایی” بهتر از “اینجا” نیست. آن سوی تپه، ممکن است سرسبزتر از قسمت شما باشد، اما بودن در آنجا کلید خوشبختی بی پایان نیست. از آنچه دارید و از جایی که هستید لذت ببرید و شکرگزار باشید.
  • به جای سنجیدن و جمع آوری چیزهایی که در واقع منجر به خوشبختی نمی‌شوند، قدر فراوانی چیزهای خوب در زندگی‌تان را بدانید. زندگی کردن در زمان حال، به شما کمک می‌کند تا به آرامش برسید.
 7. دیگران فقط آینه‌ی شما هستند. شما مطابق با چیزهایی که برای خودتان می‌پسندید یا نمی‌پسندید، در مورد اشخاص دیگر هم همین حس را دارید. مدارا کنید؛ دیگران را همانطور که هستند بپذیرید و برای رسیدن به خودآگاهی تلاش کنید. برای درک واقعی و درک عینی از خود، افکار و احساسات‌تان بکوشید.
  • تجربیات منفی، فرصتی برای درمان زخم‌هایی است که به همراه دارید. از دیگران حمایت کنید تا با این کار از خودتان حمایت کرده باشید. جایی که نمی‌توانید از دیگران حمایت کنید، یعنی به اندازه کافی به نیازهای خود توجه نمی‌کنید.
 8. آنچه از زندگی بدست می‌آورید، به خود شما بستگی دارد. شما تمام ابزارها و منابع مورد نیاز را در اختیار دارید. کاری که با آنها انجام می‌دهید به خود شما بستگی دارد. مسئولیت خودتان را بر عهده بگیرید. یاد بگیرید که وقتی نمی‌توانید چیزی را تغییر دهید، آن را رها کنید. از چیزی عصبانی نشوید – خاطرات تلخ ذهن شما را به هم می‌ریزد.
  • شجاعت در وجود همه ما نهفته است – از آن برای انجام کاری که برای شما مناسب است استفاده کنید. همه ما دارای یک قدرت طبیعی قوی و روحیه ماجراجویانه هستیم که باید برای پذیرش آنچه در پیش رو داریم، از آن استفاده کنیم.
 9. پاسخ‌های شما در درون شما نهفته است. به غرایز و درونی‌ترین احساسات خود اعتماد کنید، چه وقتی آنها را به صورت صدای کم می‌شنوید و چه وقتی که انگار به شما الهام می‌شود. به احساسات و همچنین صداها گوش دهید. نگاه کنید، گوش کنید، و اعتماد کنید. از الهامات طبیعی خودتان بهره ببرید.
 10. همه اینها را در بدو تولد فراموش خواهید کرد. همه ما با این توانایی‌ها متولد شده‌ایم – تجربیات اولیه در زندگی، ما را به سمت دنیای جسمی و دور از خود معنوی‌مان می‌کشانند، بنابراین دچار شک، بدبینی و فقدان اعتقاد و اطمینان می‌شویم.

این ده قانون، احکام الهی نیستند، بلکه حقایقی جهانی هستند که در مورد همه ما صدق می‌کنند. وقتی راه خود را گم کردید، آنها را بخوانید. به قدرت روح خود ایمان داشته باشید. در جستجوی خرد باشید – چرا که خرد، مسیر نهایی زندگی شماست، و هیچ محدودیتی جز محدودیت‌هایی که به شما به خودتان تحمیل می‌کنید نمی‌شناسد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *